Vedení účetnictví

Kdo vede účetnictví?

Vedení účetnictví je podle Zákona č. 563/1991 Sb. Zákon o účetnictví povinnost pro všechny právnické osoby, fyzické osoby zapsané v obchodním rejstříku. Dobrovolně mohou vést účetnictví i fyzické osoby neregistrované do obchodního rejstříku. Na předchozí stránce zmiňuji, že je vedení daňové evidence levnější variantou. Proč se někdo může dobrovolně rozhodnout pro variantu dražší? Vysvětlení je několik. Může jím být potřeba rozčlenění nákladů na jednotlivé výrobky či služby pro potřeby kontrolingu nebo může podnikatel chtít pouze mít lepší přehled o svém podnikání. Pokud máte však měsíčně jen 10 faktur vydaných a 5 faktur přijatých je vedení účetnictví zbytečná námaha.

vedení účetnictví

Klíčová legislativa pro vedení účetnictví

Jedná se o „svatou trojici“ Zákona č. 563/1991 Sb.Zákon o účetnictví, prováděcí Vyhlášky č. 500/2002 Sb. a Českých účetních standardů. Jak již bylo mezi podnikatele spadají také pojišťovny, finanční instituce a neziskové společnosti. Každý z těchto subjektů však platí jiná vyhláška i jiné účetní standardy.

Rozdělení je následující:

Panuje přesvědčení, že je vedení účetnictví jednoduchá záležitost, co myslíte Vy?

Pak se to celé komplikuje závěrkou, inventarizací, kdy se přijde na všechny nesrovnalosti, a celý proces se završí auditem. Pokud jsem zaplatili zálohu nebo nám stále někdo dluží čeká nás úprava v podobě časového rozlišení. Potom jen zbývá podat přiznání k dani z příjmů a můžeme vesele vstoupit do dalšího období.

Nechte si účetnictví zpracovat profesionálně a bez starostí!
Vyplňte formulář níže a já se s Vámi co nejdříve spojím.

Vyplněním formuláře souhlasíte s podmínkami použití.

Moje kapacita se mění a potřebuji vědět, zda na Vás mám místo.